Топ Новости

Ракијада во Валандово

Вторник, 09 Ноември 2021

После едно годишна пауза предизвикана од пандемијата, валандовчани повторно се собраа на заедничко печење ракија од вкусното грозје од валандовското поднебје. Инвентивните мајстори ја презентираа и ракијата направена од калинка - плодот исто така по кој е познат Валандово и валандовско.

На просторот од Базенот во Валандово, на отворено, зачуреа оџаците на 20 пријавени натпреварувачи, марифетите на мајсторите на жестоката напивка беа презентирани на дело. Учесниците се натпреваруваат во производство на лозова ракија со марифет пренесуван генерации наназад. Секогаш победуваат нијансите и квалитетот се издига на ново повисоко ниво.
Стручното жири го набљудуваше целиот процес на подготовка на ракијата и ги прогласи најдобрите мајстори на стариот занает на овогодинешната Валандовска Ракијада 2021:
- Прво место годинава освоија Ѓорги Пандев и Никола Смиланов;
- Второ место: Марјан Ташков и Слободан Џилвиџиев;
- Трето место: Ѓорги Дончев и Константин Гетов.

Инаку, тимот од ревијалниот дел, произведуваше ракија од калинка, како нов метод во заедницата и можност за надградување на традицијата.

Организаторот на традиционалната манифестација додели признанија и врачи благодарници за учеството на сите учесници.

 

Last modified on Вторник, 09 Ноември 2021 - 19:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.