Топ Новости

ОИК Гевгелија ги додели Уверенијата на новоизбраната локална самоуправа

Понеделник, 08 Ноември 2021

На свечена седница закажана од Општинската изборна комисија за Гевгелија заедно со новоизбраните членови на Советот на општината денеска беа доделени Уверенијата за 19-те избрани советници од граѓаните и за новоизбраниот градоначалник.
На седницата присуствуваше комплетниот нов состав на гевгелискиот Совет составен од партиите кои на последните локални избори според Донтовиот модел на распределба на гласовите обезбедија место во Советот на општина Гевгелија.
Тоа се:
- 9 претставника од ВМРО-ДПМНЕ (д-р Патрик Матх, Ѓорге Попов, д-р Елена Хаџи Николова, Надица Ристовска, Саше Стојиловски, Слаѓана Стаменковска, Златко Митров, Андријана Бегова и Сашко Проданов),
- 7 од СДСМ и коалицијата (Миле Атанасов, Билјана Демерџиева, Тодор Ристов, Софија Тошева Раманчева, Виктор Кралев, Елизабета Сивова и Александар Пандовски),
- еден претставник од ЛДП и ДОМ (д-р Петар Апостолов),
- еден од партијата Левица (Саше Јанчев) и
- еден претставник од независната граѓанска листа (Томе Ќичуков).

Претседателот на ОИК Гевгелија Митко Ризов на сите избрани претставници на локалната власт им посака успешна работа и посветеност во корист на доброто на граѓаните, а на членовите на ОИК им се заблагодари за одлично сработените обврски за време на Локалните избори во Гевгелија кои се одвиваа без проблеми и без никакви приговори од трана на учесниците во изборниот процес.

Според изборниот законик, по конечноста на резултатите од Локалните избори 2021 новиот состав треба да одржи конститутивна седница за верификација на мандатот во рок од 20 дена (конечноста на резултатите беше објавена на 23 октомври, а последниот рок за конститутивна седница е петок 12 ноевмри). Тоа значи дека во текот на неделата треба да биде закажана и одржана конститутивнат седница на Советот на општина Гевгелија со новиот состав избран од граѓаните. Конститутивнаа седница ја закажува претседателот на Советот од претходниот состав.

На церемонијата на доделувањето на Уверенијата не присуствуваше новоизбраниот градоначалник Андон Сарамандов (ВМРО-ДПМНЕ) туку докуменот го превзеде негов ополномоштеник. Сепак, од денеска кадровите служби во Општината го пријавиле во работен однос на местото градоначалник на Општина Гевгелија.

 

Last modified on Понеделник, 08 Ноември 2021 - 16:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.