Топ Новости

Валандово го одбележа Денот на ослободувањето

Сабота, 06 Ноември 2021

Општинскиот празник 6-ти Ноември, Денот на ослободувањето на општина Валандово денеска беше одбележан со доделување на општинските награди на заслужни граѓани од Валандово.

Во холот на Домот на култура "25 Мај" - Валандово, се одржа свечен настан на кој беа доделени "6-то Ноемвриската" награда и општински признанија за постигнат успех во 2021 година.

Највисоката општинска награда "6-ти Ноември" за 2021 година беше доделена на:
- Фудбалскиот клуб КМФ #Проект - Јосифово.
КМФ Проект, годинава беше државен шампион во мал фудбал и забележи успешен настап на европската фудбалска сцена. Преку своите успеси ја промовираше општина Валандово и ги поттикна младите луѓе од заедницата да спортуваат и победуваат.

Општински признанија за 2021 година беа доделени на:
- Д-р Борислав Калковалиев
- репрезентативките Драгана Гегова и Катерина Петкова
- Здружение на лозари "МАК ВРАНЕЦ" - Пирава Валандово
- Сојуз на борци - Валандово
- ТППЕ - Валандово
- ЈП Национални шуми - подружница Саланџак - Валандово
- ДЗС - Валандово
- ФК Младост - Удово
Нека е честит и вековит празникот на општината - Денот на ослободувањето на Валандово.Last modified on Сабота, 06 Ноември 2021 - 20:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.