Топ Новости

Опожарена куќа во Мрзенци

Понеделник, 01 Ноември 2021

Денеска, понеделник, 1 ноември на еден час после полноќ избувна пожар во семејна куќа во Мрзенци.

Пожарот ги зафатил настрешницата и дел од покривот од живеалиштето на семејството на Славко Станојковиќ, жител на с.Мрзенци.
За настанот веднаш била алармирана ТППЕ Гевгелија која со брза интервенција на терен испеала пожарот да го локализира најпрво, а потоа и целосно да го ликвидира.

Ликвидацијата на пламените жаришта спречило проширување на огнот и во другите делови од куќата, како и до соседната куќа која била лепенка со опожарената.

Од пожарот констатирана е значајна материјална штета, односно изгореле кровот на куќата, делови од настрешницата, мебел ипокуќнина и една веспа. Во гаснењето на пожарот учествувала екипа на ТППЕ- Гевгелија со две противпожарни возила.

Засега, не се утврдени причините за настанување на пожарот во куќата на Станојковиќ, истакнуваат од ТППЕ- Гевгелија.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.