Топ Новости

Андон Сарамандов од ВМРО-ДПМНЕ победи на ЛИ во Гевгелија

Понеделник, 01 Ноември 2021

Според неофицијални резултати од ДИК со прегледани записници од сите 37 избирачки места во општина Гевгелија за ЛИ 2021 победи кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ Андон Сарамандов.

Тој на денешниот втор изборен круг за избор на градоначалник освои 56,88% од гласовите на граѓаните кои излегле да гласаат.
Неговиот конкурент, кандидатот на СДСМ и коалицијата Сашо Поцков освои 38,67% од гласовите на електоратот, според записниците за сумирање на резултатите од прегледаните 100% од избирачките места.
Номиналното гласачко конто е следново: 7.546 за Сарамандов, 5.130 за Поцков.

Од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ од Скопје вечерва беше најавено дека Гевгелија е една од општините во кои победила опозицијата, а пред седиштето во Скопје се слави победата на ВМРО-ДПМНЕ во 41 општина во државата.

Се очекува ДИК да излезе со конечни резултати по истекот на рокот за поднесување приговори за текот на гласачкиот процес.

Сепак, вечерва, беше упатена и првата честитка од Поцков до својот противкандидат Сарамандов. На социјалните мрежи тој ја сподели следнава порака:
- „Почитувани сограѓани, почитувани дами и господа од општина Гевгелија, Ви благодарам за поддршката на овие Локални избори!
Упатувам честитки на мојот противкандидат Андон Сарамандов за издвоената победа!
Како гевгеличанец, како ваш роднина, пријател, колега и функционер, останувам отворен за соработка во секое време за добробитот на нашата општина, давајќи ја мојата поддршка за Гевгелија каква што заслужуваат гевгеличани“ - се вели во вечерашната пред полноќна порака од Сашо Поцков до гласачите и до Сарамандов.Last modified on Понеделник, 01 Ноември 2021 - 00:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.