Топ Новости

Излезност од 56,65% во вториот крг во Гевгелија до 17 ч.

Недела, 31 Октомври 2021

Заклучно до 17 часот на 36-те отворени избирачки места во општна Гевгелија во вториот круг од изборите за градоначалник, своето гласачко право го оствариле 10.806 граѓани.
Од 19.076 граѓани запишани во единствениот избирачки список во општина Гевгелија со право на глас ова значи процентуална излезност од 56,65%.
Ваквата излезност е за 4% повисока од истиот термин за време на гласањето во првиот изборен круг во Гевгелија за овие локални избори 2021. Ова значи поголема одзивност на граѓаните кои во првиот круг апстинирале од гласање.

Гласањето продолжува до 19 часоот кога се затвараат сите избирачки места.
Денес освен во Гевгелија се гласа втор изборен круг за избор на градоначалник во вкупно 44 општини во државата.

Од ОИК Гевгелија изјавуваат дека целиот процес на гласање тече без проблеми.Last modified on Недела, 31 Октомври 2021 - 18:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.