Топ Новости

Приведена гевгеличанка за издржување на затворска казна

Петок, 29 Октомври 2021

Вечерта на полноќ, средата спрема четвртокот, лишена е од слобода гевгеличанка, известуваат од МВР.

Во извештајот на МВР за ова е наведено:

- „На 28.10.2021 во 00:10 часот на влез во село Мрзенци, гевгелиско, врз основа на судска наредба, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија ја лишиле од слобода Б.Т.(34) од Гевгелија за издржување казна затвор.

Таа била спроведена во Казнено-поправната установа „Затвор Идризово“ - Скопје за издржување на казната“ - се вели во соопштението од МВР.

За кое дело е обвинета и правосилно осудена не се наведува во извештајот на Министерството за внатрешни работи. 

Во текот на денот, по објавата на веста ВЕБ страната на МВР и превземена информација од страна на порталот, до нас се обрати лицето Б.Т. која што приложи „Отпусен Лист“ од КПУ „Затвор“ Идризово во кој стои дека:

- „Осудената со решение ИКП.бр.107/19 од 29.10.2020 год. од Основен Суд Гевгелија на казна затвор во траење од 5 дена се ослободува од оваа установа на 28.10.2021 година по решение КУИКП.бр.4/21 од 28.10.2021 од Основен Суд Гевгелија, платена парична казна во целост. Казната ја издржува од 28.10.2021 до 28.10.2021 година“.

Именуваната е ослободена со потпис од директорот на Затворот во Идризово, Јовица Стојановиќ.Last modified on Петок, 29 Октомври 2021 - 18:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.