Не е исто!!!

Недела, 24 Октомври 2021

Не им е исто на илјадници стечајци кои за прв пат во животот се згрижени од државата и добиваат надомест.

Не е исто за стотици деца кои заради деинституционализацијата не живеат во гнили домови кои не им даваат ни шанса за нормален живот.

Не им е исто на културните работници кои со колективниот договор и нивелирањето на платите се успристоија без да бидат на работ на егзистенцијата дури и кога не играат престави затоа што короната испразни сали.

Не е исто за наставниците, медицинските сестри и лекарите, воспитувачите и негувателките, кои со покачѕвањата на платите осетија што значи социјална сигурност и раст.
Не им е исто на социјалните пензионери на кои им недостигаа години стаж кои на стари години немаше да ги оставрат за да остварат право на пензија.
Не е исто примателите на социјална помош со 300% повисок социјален надомест.
Не е исто за стотици компании кои беа поддржани да работат и илјадници сочувани работни места во услови на економска криза заради пандемијата.
Не им е исто на лбгти припадниците кои денеска ги штити закон.
Не им е исто на земјоделците кои не се тресат за пласман со притисок од неисплатени субвенции со години.

Не им е исто на рударите кои го остварија долго бараното право да одат порано во пензија поради тешката дејност.
Не им е исто на припадниците на Армијата кои конечно законски се решени после својата служба наместо да се оставени да се снаоѓаат по улици.
Не е исто за лицата со попреченост и нивните семејства кои конечно системот ги препознава.

Не им е исто на оние што чекаа срцеви трансплантации во странство. Не им е исто на оние за чии ретки болести се наоѓаше лек само во странство.
Не им е исто на пензионерите чија пензија гарантирано стига во првата недела од месецот, и која има континуиран раст. Не е исто за државата која не мора да се задолжува за да ги исплати овие пензии.
Не им е исто на родителите на децата кои за прв пат им одат во градинки во периферијата и не мора да возат километри за да ги згрижат.
Не е исто за оние кои примаат минимална плата. Особено не е исто за оние со кожарска и текстилна минимална плата. И норма или учинок.
Воопшто не е исто.

Дали е ова доволно? Не.
Дали може повеќе? Да.
Дали треба да запре тука? Не.
Дали е ова сè? Ни приближно.
Дали ова беше лесно? Не.
Дали ова ќе исчезне ако власта нема социјална димензија? Да.

И затоа не е исто!


Aвтор: Зоран Бојаровски.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.