Топ Новости

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Петок, 15 Октомври 2021

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во Грција, особено во Атина, областа Евиа и во северниот дел на Грција каде училиштата се затворени, денеска ја зеде првата жртва, а предизвика и материјална штета.
Исчезнатиот 69-годишен маж, по кој од вчера трагаа пожарникари и специјални спасувачки тимови во село во јужниот дел на грчкиот остров Евија, денеска беше пронајден мртов, јави дописничката на МИА од Атина

Од противпожарната служба на Грција соопштија дека безживотното тело било пронајдено во речно корито, додека пак според АНА-МПА, 69-годишниот сточар синоќа со неговиот автомобил бил повлечен од надојдената вода.

Непосредно пред неговото исчезнување, тој се јавил во Противпожарната служба за да побара помош, бидејќи бил заробен во таа област. Тој бил пронајден мртов далеку од неговиот автомобил, кој го однесе вода за време на невремето.

Според првите информации, овчарот, кој е прва жртва од бурата Балос, бил лоциран со помош на хеликоптер на противпожарната бригада, пренесува Прототема.

Спасувачите се подготвуваат да користат хеликоптери за да ги спасат луѓето заробени на покривите на зградите во поплавените и оддалечени области на северозападниот остров Крф, изјави министерот за цивилна заштита и климатски промени Христос Стилијанидес.

„Нема сомневање дека се соочуваме со опасен временски феномен кој е многу сериозен во некои делови на земјата“, рече тој. На островот Евија, во август беа евакуирани најмалку три области погодени од шумски пожари, a деновиве се соочуваат со страотни поплави.

Има и такви кои тераат шега на макава. Службите за интервенција добиле 300 повици за испумпување на вода од простории. На видеото од улична шахта „извира“ вода.
Last modified on Петок, 15 Октомври 2021 - 14:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.