Топ Новости

Пациенти со донирани органи изразија благодарност до донорите и докторите

Среда, 13 Октомври 2021

Се' започна од големата хумана и надчовечка одлука на семејството Диневи од Стар Дојран и починатата Емилија Динева - првиот дарител на срце во Македонија. Со тоа се овозможи изведување на првата историска трансплантација на срце во Македонија и оттогаш се изведоа уште шест успешни операции на пресадување срце, но и неколку десетици други за пресадување на бубрези, црн дроб, коскена срцевина и друг органски материјал.

Денеска по прес конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, се обратија неколку пациенти - приматели на донирани органи.

Тие упатија голема благодарност до донаторите, но и персоналот кои ги воделе овие операции.

- „Голема благодарност до професорот Сашко Јовев и надежта негова дека може да биде се подобро кога ќе се најде донор. Сакам да истакнам дека сум многу благодарен на донаторите Диневи кои ми овозможија убав и нов живот, исто така и на проф. Јовев кој ја заврши својата работа успешно и целиот негов персонал, тимот кој беше присутен на оваа операција. Се чувствувам многу добро“, истакна пациентот на кој му беше извршена првата операција на пресадување на срце од починат донор, а тоа беше дојранчанката Емилија Динева.

Во продолжение слушнете ги и останатите пациенти:

Last modified on Среда, 13 Октомври 2021 - 23:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.