Топ Новости

Македонски карате репрезентативци освоија 7 медали во Хрватска

Вторник, 12 Октомври 2021

Во конкуренција со 233 клубови од 21 национални репрезентации на годинашниот меѓународен карате турнир во Хрватска, „Кроција опен“ што се одржа во Риека, македонските претставници и репрезентативци од карате клубот „Макпетрол“ освоија седум медали.
На турнирот заминаа 8 членови на македонската карате репрезентација, сите членови на „Макпетрол“, а се вратија со 7 одличја, од кои пет сребрени и две бронзени.
Покрај македонските репрезентативци, на турнирот кој се одржа изминатиот викенд, учество зедоа вкупно 1.700 спортисти. Македонските каратисти се натпреваруваа во возрасните категории сениори, јуниори и постари јуниори.

– „На овој навистина силен турнир од интернационален карактер зедовме учество со комбиниран тим. Најзначајно за сениорите беше да направат последен тест на сопствената форма пред да настапат на светското првенство, кое што би требало да се одржи во првата недела од ноември во Дубаи. За јуниорите, пак, ова беше проверка пред европскиот шампионат што е закажан за февруари следната година“ – изјавија од скопскиот карате клуб.

Освен што освоија медали, каратистите на „Макпетрол“ беа дел и од пет финалиња на овој меѓународен собир. Во категоријата до 84 килограми, финалниот меч на Глигор Петков заврши без поени, поради што имаше судиско изјаснување, кое не беше во полза на македонскиот каратист. Ист епилог имаше и во неговиот меч за трето место.

Викторија Јовановска, пак, оствари три последователни победи, но во обидот за влез во финалето се сретна со најдобрата хрватска каратистка и европски првак, Ана Ленард, а претрпе пораз и во репасажот за бронзениот медал.