Топ Новости

Регистрирана 79-та корона жртва во Гевгелија

Понеделник, 11 Октомври 2021

Четвртиот корона бран во кој доминира лесно преносливиот и побрзозаразниот делта сој денеска ја „одзеде“ 79-та корона жртва од Гевгелија. Станува збор за пациент на 64 години кој им подллегнал на компликациите на коронавирусот во неговиот организам. Пациентот починал во болнички услови.
Оваа загуба е седма по ред ковид жртва во Гевгелија во четвртиот корона бран кој започна годинава со првиот регистриран јулски случај на корона позитивен во Гевгелија, трае веќе трети месеци по ред и продолжува да биде зравствена закана и во октомври.
Заедно со загубата на нашиот сограѓанин во државата се регистрирани во изминатите 24 часа вкупно 15 ковид жртви.

Моменталната состојба во Гевгелија е 66 активни случаи на ковид-19, еден ново позитивен, и 2-ца оздравени.

Во соседните општини во надлежност на ЦЈЗ Гевгелија има уште 18 активни случаи на ковид-19 во општина Богданци и само еден случај на корона позитивен во општина Дојран.

Од регионот Гевгелија има највисока стапка на леталитет (смртност од корона) и изнесува 3,2%. Богданци со 14 ковид загуби има стапка на леталитет од 2,5%, а Дојран со 3 регистрирани смртни случаи од почеткот на корона па до сега, има најниска стапка во регионот, но и во цела држава со индекс од 2,1%.

Во државата највисока стапка на смртност има општина Струга, со 6,4%, следува Крушево со 6,2%, па Гостивар и Дебар со стапка од 5,0%.
Во моментот активни случаи на ковид-19 во државата остануваат 6.957 лица.Last modified on Понеделник, 11 Октомври 2021 - 22:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.