Топ Новости

Драстичен пад на корона активните во државата

Сабота, 09 Октомври 2021

Со 3.645 оздравени случаи на пациенти со дијагноза ковид-19 евидентирани во текот на месец август во болниците низ државата, но денеска пријавени со последниот извештај на ИЈЗ, бројката на активни лица со ковид-19 во државата опадна за 34,4%.

Ова е драстичен пад на корона активните и од вчерашните 10.625 лица денеска нивната бројка од петтоцифрена стана четвороцифрена и изнесува 6.867 лица.

На ваквиот резултат придонесоа и уште 339 оздравените со денешниот ковид извештај на ИЈЗ, наспорит 344 пријавените нови случаи на корона инфицирани, утврдени со анализа на 4.926 тестови за изминатите 24 часа.

Моменталната корона состојба на југот, во надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија и здравствена надлежност на Општа Болница Гевгелија е следнава:
- Гевгелија во моментот има 73 активни случаи (денеска се детектирани 3 нови корона позитивни и 21 оздравени од кои 16 случаи се од месец август, а сега пријавени во денешниот извештај на ИЈЗ);
- Богданци има 19 активни на ковид-19 (денеска се детектирани 2 нови случаи на корона позитивни и 7 оздравени, од кои 6 се оздравени во месец август, а денеска пријавени од болницата), и
- Дојран има 1 активен на ковид-19 (нема нови случаи).

Ова значи дека наместо вчерашните 116 корона активни во регионот на ЦЈЗ Гевгелија денеска има 93 активни случаи што е драстичен пад од цели 20% на ниво на регион на активните случаи на ковид-19..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.