Топ Новости

Гевгелиските атлетичари од „7ми Ноември“ освоија две медали во штафетен маратон

Недела, 03 Октомври 2021

Злато за мажите, сребро за жените. Ова е пласманот на гевгелиските атлетичари од АК „7-ми Ноември“ на годинашниот 17-ти традиционален Скопски маратон 2021.

Нашиот комбиниран штафетен состав претставуван од Тоше Анчев и Атанас Епов заедно со членовите на ЗАСП „Единак“ од Прилеп Дарио Ѓорѓиоски и Златко Карчески освои прво место на штафетниот маратон во Скопје во категорија мажи!

Женската екипа на АК „7ми Ноември“ Гевгелија, во штафетен маратон го освои второто место во Скопје! Оваа година не' претставуваа Александра Крајчева, Магдалена Јованова, Цеца Србова и Александра Атанасоска Петкова!

Инаку организаторот на Скопскиот Маратон, „Виз Ер“ денешниот ден, 3 октомври 2021, смета дека ќе биде запишан во историјата на македонската атлетика. На Виз Ер Скоспкиот маратон за првпат имаме победници во маратонската трка во двете конкуренции со соборени македонски рекорди.

Дарио Ивановски е новиот македонски рекордер во маратон со резултат 2:21:27 часа!

Адријана Поп Арсова е ново-стартата македонска рекордерка во маратон со резултат 2:40:46 часа!

Секоја чест за Дарио и Адријана!

Секоја чест за извонредното претставување на гевгелиските атлетичари на традиционалниот скопски маратон и освоените прво и второ место во машка и женска конкуренција - штафетен маратон.

Честитки и за сите учесници што денес ја завршија трката.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.