Топ Новости

„Деспасито“ со 7,5 милјарди прегледи рекордер на YouTube

Сабота, 02 Октомври 2021

Најгледаното видео на сите времиња, „Despacito“, продолжува да бележи нови првенци во прегледите на YouTube.
Песната „Despacito“ наскоро ќе има повеќе прегледи на YouTube отколку жители во светот. Имено, песната за четири години од своето лансирање на YouTube платформата собра повеќе од седум милијарди и петстотини милиони прегледи, а вкупниот број на жители во светот се проценува на седум милијарди и деветстотини милиони луѓе.

Пејачите Луис Фонси и Деди Јанке ја објавија песната „Despacito“ во 2017 година, па таа стана планетарен хит таа година. Сепак, атрактивноста на песната и нејзината популарност продолжи и годините потоа.
Песната отпеана на шпански јазик за само шест недели по лансирањето на платформата YouTube достигна рекордни шест милијарди прегледи. Во својот врв на слушаност и гледаност, „Despacito“ доби 25,7 милиони прегледи за еден ден. Со текот на времето тој рекорд се подобри и достигна во просек 2,8 милиони дневни прегледи.

„Деспасито“ на шпански значи „полека“, но се чини дека Фонси и Јанке брзо заработија многу благодарение на најголемиот хит во кариерата.
Луис Фонси, кој својата кариера ја изгради на романтични балади, имаше пауза во кариерата две години пред објавувањето на синглот. Одличното враќање со „Despacito“ му донесе популарност што не можеше ниту да ја замисли. Конечно, тој е пејачот кого секој жител на планетата го слушнал и видел барем еднаш на YouTube. Е тоа е светска слава.Last modified on Сабота, 02 Октомври 2021 - 23:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.