Пожар во локомотива на Македонски железници

Вторник, 21 Септември 2021

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021 год.) во 06:15 часот во СВР Велес било пријавено дека на пругата Згрополци-Велес настанал пожар во локомотива од воз кој сообраќал на релација Гевгелија-Скопје. Утринскиот патнички воз 611 бил со патници и сообраќал од Гевгелија до Скопје, сепак со навремена интервенција од ПП сили, за среќа пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема.

Ваква несреќа се случи и на 21 мај годинава кога на Железничка станица „Смоквица“ се запали локомотивата на патничкиот воз кој сообраќаше на релација Скопје – Гевгелија. ТППЕ Гевгелија интервенираше веднаш по дојавата и го изгасна огнот, а на машиновозачот му беше укажана лекарска помош од страна на екипа на Итна медицинска помош од Општа Болница Гевгелија.

Инаку, ова е втор случај на опожарување на локомотива на Македонски железници. Време да се запрашаме за нивната старост, квалитетот на одржувањето, сервисирањето.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР-Велес. Засега нема информации за тоа кои се причините за пожарот. 

Last modified on Среда, 22 Септември 2021 - 00:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.