Топ Новости

Нов детски парк во Моин

Сабота, 18 Септември 2021

Нова радост за децата и учениците во с.Моин, гевгелиско.
Опремен е нов детски парк со реквизити за игра и забава на децата. Две клацкалки, две лулашки и коњче клацкалка се новите радости на децата од ова населено место.

Погодете кој најмногу се радоваше на новитетот во дворот на училиштето во Моин. Се знае - децата кои поитаа да ги излулат лулашките, да го појават коњчето. Се' во дворот на подрачното училиште кое работи во склоп на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија.

- „Реквизитите за деца се набавени со средства од Општинскиот буџет на изминатата спроведена тендерска постапка во јуни, во рамките на акцијата за уредување и проширување на детските катчиња со урбана опрема. Во меѓувреме, овој простор од страна на ЈПКД „Комуналец“ ќе биде уреден и со клупи за седење и канти за отпадоци, а ќе биде поставена и нова фонтана со вода за пиење, со цел да биде место за одмор и дружење и на возрасната категорија жители“ - изјавуваат од општина Гевгелија.

Со реновирањето на училиштето минатата година, со оградувањето на училишниот простор оваа година, со поставувањето на детски реквизити за игра и забава се заокружува еден сегмент од грижата за пријатен престој на децата во училиштето и училишниот двор за да го чувствуваат за свое место и место каде припаѓаат додека не пораснат и напреднат во други форми на образование и интереси во нивниот живот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.