„Cry Macho“ - нов вестерн филм на Клинт Иствуд

Петок, 17 Септември 2021

Холивудската актерска легенда го сними својот најнов вестерн филм во кој јава коњ на 91 година. Освен како главен лик во филмот тој стои и зад режисерскиот потпис на филмот „Cry Macho“.

Легендарната холивудска sвезда никогаш не бил заинтересиран за пензија, па во филмот, кој ќе излезе денеска, тој глуми поранешен шампион во родео, кој ја прифаќа својата последна работа.

Мајк Мило (Иствуд) треба да патува во Мексико и да го најде и врати Рафа, синот на неговиот поранешен шеф, и да го научи да јава.

- „Тој филм требаше да се сними пред 40 години“, рече Иствуд во најавата.

- „Премногу сум млад за улогата, можевме да го ангажираме Роберт Мичам и јас ќе го режирав“, раскажува што му рекол на тогашниот продуцент.

Филмот не изгледа како да се снимал во тоа време, па Иствуд одлучил самостојно да ја преземе улогата четири децении подоцна, на радост на продуцентот и долгогодишен соработник Тим Мур.

- „Секој сака да го гледа Клинт како каубој, во седло“, рече Мур. „Тој не беше на коњот на бескомпромисноста“, додаде тој, мислејќи на филмот оскаровец во 1992 година. „Првиот ден кога го снимивме на коњ на снимањето, екипата беше воодушевена. Тоа беше посебен момент“.

Иствуд, повеќекратен добитник на Оскар, се здоби со светска слава како актер во вестерн шпагети филмовитекако „За грст долари“ и „Добар, лош и зол“.

Иако објавил дека се пензионира како актер по Гран Торино во 2008 година, ова е негов трет пат откако се враќа пред камера.

„Cry Macho“ ќе започне вечерва да се прикажува во кината и на HBO Max платформата во исто време. Објавените клипови покажуваат дека Мајк и Рафо, и покрај големата разлика во годините, ќе се приближат на опасното патување назад во Тексас.

„Порано си бил силен, мачо“, му вели Рафо, игран од Мексиканецот Едуардо Минет. „Порано бев многу работи“, одговара Мајк.

Режисерската визија на Клинт Иствуд во создадените дела, со поглед зад камерата и новиот „CRY MACHO“

 

Last modified on Петок, 17 Септември 2021 - 22:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.