„Cry Macho“ - нов вестерн филм на Клинт Иствуд

Петок, 17 Септември 2021

Холивудската актерска легенда го сними својот најнов вестерн филм во кој јава коњ на 91 година. Освен како главен лик во филмот тој стои и зад режисерскиот потпис на филмот „Cry Macho“.

Легендарната холивудска sвезда никогаш не бил заинтересиран за пензија, па во филмот, кој ќе излезе денеска, тој глуми поранешен шампион во родео, кој ја прифаќа својата последна работа.

Мајк Мило (Иствуд) треба да патува во Мексико и да го најде и врати Рафа, синот на неговиот поранешен шеф, и да го научи да јава.

- „Тој филм требаше да се сними пред 40 години“, рече Иствуд во најавата.

- „Премногу сум млад за улогата, можевме да го ангажираме Роберт Мичам и јас ќе го режирав“, раскажува што му рекол на тогашниот продуцент.

Филмот не изгледа како да се снимал во тоа време, па Иствуд одлучил самостојно да ја преземе улогата четири децении подоцна, на радост на продуцентот и долгогодишен соработник Тим Мур.

- „Секој сака да го гледа Клинт како каубој, во седло“, рече Мур. „Тој не беше на коњот на бескомпромисноста“, додаде тој, мислејќи на филмот оскаровец во 1992 година. „Првиот ден кога го снимивме на коњ на снимањето, екипата беше воодушевена. Тоа беше посебен момент“.

Иствуд, повеќекратен добитник на Оскар, се здоби со светска слава како актер во вестерн шпагети филмовитекако „За грст долари“ и „Добар, лош и зол“.

Иако објавил дека се пензионира како актер по Гран Торино во 2008 година, ова е негов трет пат откако се враќа пред камера.

„Cry Macho“ ќе започне вечерва да се прикажува во кината и на HBO Max платформата во исто време. Објавените клипови покажуваат дека Мајк и Рафо, и покрај големата разлика во годините, ќе се приближат на опасното патување назад во Тексас.

„Порано си бил силен, мачо“, му вели Рафо, игран од Мексиканецот Едуардо Минет. „Порано бев многу работи“, одговара Мајк.

Режисерската визија на Клинт Иствуд во создадените дела, со поглед зад камерата и новиот „CRY MACHO“

 

Last modified on Петок, 17 Септември 2021 - 22:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.