Нова ковид жртва во Гевгелија

Четврток, 16 Септември 2021

Институтот за јавно здравје-Скопје денеска регистрира 28 починати лица од ковид-19, а од нив еден починат пациент е жител на општина Гевгелија. Лицето било на возраст од 87 години и им подлегнало на компликациите во организмот настанати од присуството на коронавирусот.

Оваа загуба е четврта по ред ковид жртва во Гевгелија во четвртиот корона бран кој се случува годинава од август, а трае и во септември. Инаку, вкупниот биланс на починати во Гевгелија од почетокот на епидемијата до сега изнесува 76 лица.

Корона извештајот за изминатите 24 часа носи вести за 6-мина новоинфицирани во Гевгелија и 4 оздравени во регионот на ЦЈЗ Гевгелија, од кои 3-ца се од Гевгелија и 1 лице жител на општина Богданци.

Моменталната состојба на ковид активни во регионот на ЦЈЗ изгледа вака:
- Гевгелија има 69 активни на ковид-19
- Богданци има 19 активни на ковид, и
- Дојран со 4 активни во рамките на општината и понатаму опстојува како општина со најмал број на заразени од ковид во цела држава.

Денешниот ковид биланс во државата е 557 новозаразени, 572 оздравени и 12.984 моментално активни случаи на ковид-19.Last modified on Четврток, 16 Септември 2021 - 20:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.