Топ Новости

Ѓоковиќ на US Open - испишува историја - Зверев призна дека е GOAT

Сабота, 11 Септември 2021

Последниот меѓународен грен слем годинава, УС Опен завршува утре со финалните мечеви. Во машка конкуренција за трофејот ќе се борат Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев.

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ одигра маратонски меч против Германецот, Александер Зверев што траеше 3 часа и 38 минути, а победа забележа Србинот со 3-2 по сетови 4-6, 6-2, 6-4, 4-6 и 6-2.

Со тоа Ѓоковиќ се избори за своето 31-во Грен-слем финале со што го израмни рекордот на Роџер Федерер.

Зверев после денешниот меч призна дека Ѓоковиќ ќе го земе сезонскиот рекорд и трофејот на УС Опен, и призна „Ѓоковиќ е GOAT. Тој игра најдобар тенис“.

Ѓоковиќ после победата во полуфиналето вели дека е насочен кон победата на US Open.

Доколку Ѓоковиќ утревечер триумфира во финалето, ќе стигне до нови два рекори. Имено ако победи ќе стане првиот тенисер кој ги освоил сите четири Грен-слем турнири во една календарска година по Род Лејвер на кој тоа му успеа во 1969 година, а ако ја освои својата 21-ва титула ќе ги надмине на вечната листа и големите ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Машкото финале на програмата е утревечер од 22 часот.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.