Ѓоковиќ на US Open - испишува историја - Зверев призна дека е GOAT

Сабота, 11 Септември 2021

Последниот меѓународен грен слем годинава, УС Опен завршува утре со финалните мечеви. Во машка конкуренција за трофејот ќе се борат Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев.

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ одигра маратонски меч против Германецот, Александер Зверев што траеше 3 часа и 38 минути, а победа забележа Србинот со 3-2 по сетови 4-6, 6-2, 6-4, 4-6 и 6-2.

Со тоа Ѓоковиќ се избори за своето 31-во Грен-слем финале со што го израмни рекордот на Роџер Федерер.

Зверев после денешниот меч призна дека Ѓоковиќ ќе го земе сезонскиот рекорд и трофејот на УС Опен, и призна „Ѓоковиќ е GOAT. Тој игра најдобар тенис“.

Ѓоковиќ после победата во полуфиналето вели дека е насочен кон победата на US Open.

Доколку Ѓоковиќ утревечер триумфира во финалето, ќе стигне до нови два рекори. Имено ако победи ќе стане првиот тенисер кој ги освоил сите четири Грен-слем турнири во една календарска година по Род Лејвер на кој тоа му успеа во 1969 година, а ако ја освои својата 21-ва титула ќе ги надмине на вечната листа и големите ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Машкото финале на програмата е утревечер од 22 часот.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.