Македонска трагедија

Сабота, 11 Септември 2021

Големата несреќа во тетовската модуларна болница во многу нешта потсетува на трагедијата на хрватските острови Корнати во август 2007 година, кога во еден ненадеен еруптивен пожар на ниска сува трева за помалку од една минута изгореа 12 пожарникари, а се спаси само еден. Таа несреќа имаше голем одек во сите поранешни југословенски простори и остана во сеќавање како незамислива трагедија за која не може да се најде и некакво вистинско објаснување. Официјалните резултати од истрагата наведуваат дека пожарникарите се нашле во огнен обрач од пожарот кој бил предизвикан од природна појава поврзана со горење на гасовите од вегетацијата.

Во Тетово изгледа дека ништо не беше предзивикано од природна појава, туку дека несреќата веројатно е резултат на технички инциденти или небрежност, а кислородот наменет за пациентите само придонесе за екстремно брзо ширење на пламенот. Кога се гледаат видео инсертите од мобилните телефони како блика пламен од прозорците, јасно е дека тие што останале внатре немале буквално никаква шанса да преживеат, а смртта, колку и да била брза, била како од пеколот.

Неспорно е дека оваа трагедија во Тетово ќе остане во колективната меморија на македонските граѓани, како ден на голема болка, очај, гнев, тага и немоќ. Јавноста се сеќава и на загинувањето на 15-те бугарски туристи во бродот што потона во Охридското Езеро, на падот на хеликотерот со македонските мировници кои се враќаа од Босна, на поплавите со многу жртви во Стајковци... Но на еден уште поболен начин оваа трагедија има дополнителна трагичност – луѓето лежеа таму измачувани од корона вирусот, некои во подобра, некои во полоша состојба. И смртта дојде не од вирусот, туку од пламенот.

Никој не е совршен

Некој ќе рече дека има некоја проколнатост оваа година – на 2 август, на Илинден, премиерот и министри мораа итно да го напуштаат Крушево затоа што ненадејниот пожар, носен од силниот ветер, дојде до првите куќи во Кочани. Потоа изгореа огромни шуми во источна Македонија, а и повеќе домови. Сега, на Денот на независноста, 8 септември, дојде огромна трагедија во Тетово. Празниците носат смрт, страдање и пустош, би рекле фаталистите? Или неодговорноста, слабото функционирање на системот, може да бидат иницијална каписла за несреќи?

Ни оние општества кои на одреден начин ги перцепираме како совршени – како Германија – не можат да ги избегнат несреќите. Поплавите во западниот дел на Германија ова лето за неколку часа однесоа речиси 200 животи. Тоа изгледаше апсолутно незамисливо не само за македонската, туку и за целата европска јавност – сите веруваат во германската дисциплина, ред и организираност. Но, едни брзи и големи поплави покажаа дека германската слика ни одблиску не била така совршена. Животите не може да се надоместат, трагедијата од поплавите ќе остане да пече со децении, уништувањата од најмалку пет милијарди евра богатата германска држава ќе ги санира и обнови. Истраги за евентуални пропусти во раното предупредување за катастрофи течат. Но тече и животот и после доаѓањето на смртта.

Автор: Љупчо Поповски

Извор: DW   

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Сабота, 11 Септември 2021 - 12:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

Благодарница за ТППЕ-Гевгелија од СДСМ и коалицијата во Советот

За Денот на пожарникарите 20 Мај, денеска претставници на советничката група на

Повеќе

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.