Топ Новости

Доделени Ордени „8-ми Септември“

Среда, 08 Септември 2021

Фото галерија од Церемонијата на доделување Орден „8 Септември“ од страна на Претседателот на РСМ Стево Пендаровски
Добитници на Орден 8-ми Септември се: Стојан Андов, првиот Претседател на Собранието на РМ и сите пратеници на Собранието на Република Македонија од мандатниот состав 1990-1994. Овие одговорно храбри пратеници го започнаа процесот на демократска транзиција на државата и општеството.

Тие ја донесоа одлуката за референдумско изјаснување на граѓаните за суверена и независна Македонија, а на денешен ден пред 30 години граѓаните на слободен Референдум ја изгласаа одлуката за независност на Македонија.
Уште во 1991-вата година со едногласна одлука, се определија за членство на нашата земја и во НАТО и во ЕУ. Ги поставија основите за изградба на нов правен и економски систем.
Среќна ти независност Татковино!

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.