Девет ковид хоспитализирани во Гевгелија, сите на кислородна поддршка

Сабота, 28 Август 2021

Делта сојот ја зголеми хоспиталната потреба на ковид-19 пациентите во Општа Болница Гевгелија. Денеска има девет лица на хоспитален третман во модуларната ковид болница во Гевгелија. Од нив сите 9-мина ковид-болни се на кислорона поддршка. Тоа значи дека сатурацијата е падната и активноста на белите дробови кај овие пациенти е намалена.

Ова е последниот болнички извештај за хоспитализирани пациенти со ковид дијагниза во Општа Болница Гевгелија што ни' ја даде директорот на оваа Јавна здравтсвена установа, д-р Митко Крџев.
Веќе една недела како е реактивирана дејноста на модуларната ковид болница изградена наменски за третман и болнички престој на ковид-пациенти од Гевгелија и регионот на надлежност на Општа Болница Гевгелија.

Инаку, во моментот во Гевгелија има регистрирано 82 пациенти со дојагноза ковид-19, Богданци 27 и Дојран 1 лице. Вкупно 110 ковид-19 лица се активни во трите општини кои се под здравствена надлежност на ОБ Гевгелија.

Денешниот извештај донесе 3 новозаразени во Гевгелија, но и 3-ца оздравени со што статусот на активни останува ист.
Богданци има 2-ца новозаразени кои се евидентирани во сумарниот извештај на активни случаи во оваа општина.
Во Дојран има еден оздравен и бројот на активни се намали само на 1 пациент од рамките на општината.

Двоцифрените бројки на новорегистрирани ковид позитивни лица на дневно ниво за Гевгелија денеска стагнираат. Загрижува само процентот на хоспитален опфат кој изнесува 8,2% од заразените и 100% на кислородна поддршка на лицата кои се на болнички третман во модуларната ковид болница.

Да се надеваме дека високиот вакцинален опфат на граѓаните и почитувањето на мерките за влез во кафиќи и организирани настани во затворени простории ќе се почитуваат доволно доследно од граѓаните со што бранот на новозаразени ќе се смалува како што е денешниот случај - „0“ пораст на позитивни во регионот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.