Топ Новости

Почина Милан Лaне Гутовиќ, легендарниот српскиот актер

Среда, 25 Август 2021

Актерот Милан Лaнe Гутовиќ почина на 75 -годишна возраст, по борба со злобна болест, на Воeно-Mедицинската Академија во Белград каде што бил хоспитализиран.

Пред 12 дена, 13.08.2021 вечерта, веста дека актерот итно бил примен на Воено-медицинската академија одекна како бомба во домашните медиуми, во Србија. Во тоа време, кратко се сомневаше дека актерот е позитивен на корона вирусот, но резултатите од тестот го покажаа спротивното.

Наводно, Гутовиќ се чувствувал лошо неколку дена и таа недела веќе бил на преглед во оваа клиника, но поради други големи здравствени проблеми.
Неколку дена подоцна, 19.08. медиумите беа преплавени со вести дека состојбата на актерот се влошила и дека е поврзан со респиратор.

Гутовиќ потоа бил поврзан со респиратор, а до тоа утро бил во стабилна состојба и примал кислород преку специјална направа.

Неговата состојба беше критична во последните денови, а денес ја загуби битката со кратка, но злобна болест. Според медиумите, актерот боледувал од рак на белите дробови.

Гутовиќ ќе биде погребан во сабота во 12 часот на локалните гробишта Кумодрас.

Според медиумите, во текот на животот, актерот изразил желба да не биде погребан во Алејата на великаните, или во Алејата на заслужните граѓани.

- „Погребот ќе се одржи во сабота на гробиштата Кумодрач, каде што исто така се одмараат неговите родители - вели синот на Лане. - Нема да има комеморација, тоа беше негова желба. Семејството нема да дава изјави за медиумите.

На прашањето дали семејството ќе се согласи, доколку официјалните лица на Р.Србија предлагаат Лане Гутовиќ да се одмори во Алејата на заслужните граѓани, Спасоје ни рече дека ќе ја исполни желбата на актерот да биде погребан во Кумодрач.

Една сцена од легендарниот негов лик Сретко Шојиќ, корумпиран јавен функционер, некултурен и без емпатија кон луѓето, нешто што го јаде општеството одвнатре.

Лане уште одамна се прости од нас со оваа сјајна актерска глума: Од својот колега денеска на социјалните мрежи се простува со последни пораки голем број негови колеги:

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.