Топ Новости

Слободен влез за невакцинирани

Понеделник, 23 Август 2021

Карикатура на Н. Костовска e објавена на насловната страна од викенд-изданието на Слободен Печат број 2.334 (21-22 август, 2021). Истата предизвика бура од реакции на социјалните мрежи, а менаџментот на весникот „Слободен ечат“ одлучи да ја награди за нејзиното дело токму заради бескомпромисниот став, провокативноста на идејата, за јасната, пред сè хумана порака и ангажман, изразени во „инкриминираната“ карикатура.

Понатаму од „СП“ објаснуваат:
„Смислата за хумор е една од темелните особини на човекот, а хуморот е средство со кое карикатурата ја постигнува својата цел? Или дека смислата на карикатурата, по дефиниција, е да ги исмева човечките слабости и маани? Како на ботовите да им се објасни дека главни карактеристики на ова уметничко-новинарско изразување се претерувањето, изобличувањето, исмевањето… како форми на лична, авторска реакција на општествените појави, настани и личности?

Тешко, поточно никако. Се вели дека за припростите карикатурата е навреда и затоа тие реагираат жолчно, бучно и агресивно. Интелигентните сосема поинаку ги гледаат и ги читаат пораките од овој новинарски жанр во исчезнување“ напишаа од „Слободен печат“ со најавата за награденото дело на Натаа Костовска.

Читателите прашуваат - по што се разликуваат критизерите кај нас од оние што упаднаа во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз.
Last modified on Понеделник, 23 Август 2021 - 16:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.