Топ Новости

Јас да си прашам

Четврток, 19 Август 2021

Професорот на медицински факултет и токсиколог на државната Клиника, д-р Нико Беќаровски зачуден од протестите на антиваксерите кои бараат „Стоп за присилна вакцинација“ во моментот кога во државата вакцинацијата е доброволна, бесплатна, се обраќа до правните експерти со прашање за протестната оправданост:

„Ги замолувам сите правници, адвокати, судии и останати правни експерти кои учествуваа на неделниот протестен собир, да ми одговорат на неколку прашања, кои упорно ме мачат овие два дена.
Колку што разбрав целта на протестот Ви била - „Стоп за ПРИСИЛНА ВАКЦИНАЦИЈА. ВАКЦИНАТА треба да е доброволна“

1. Дали во МК има закон за задолжителна вакцинација од Ковид-19???
2. Дали во МК има предлог или во подготовка таков закон???
3. Дали има 1 (ЕДЕН) граѓанин на МК кој бил принуден да се вакцинира????
4. Дали постои категорија ЈАВЕН ИНТЕРЕС и дали во вистински демократии како Скандинавија, Канада, Австралија личниот интерес може да е над јавниот.
5. Дали вакцинацијата во Македонија во моментов не е доброволна???
6. Дали за јавно изречена клевета, во нормални демократии не би следел судски процес, или во најмала рака јавно извинување, дадено преку сите медиуми???
Однапред благодарен на одговорите, бидејќи најголем дел од нас „убијците“ немаме суета и за работи кои не ги знаеме и не се од наш домен, се консултираме со ЕКСПЕРТИ.

П.С. ги замолувам и медиумите да ги прашаат правните експерти“ - напиша проф. д-р Беќаровски на својот фејсбук профил.

Еве и ние како медиум го споделуваме прашањето до правните експерти.


Фото: Принскрин од Фејсбук групите кои повикуваат на протест против присилна вакцинација

 

 

Last modified on Четврток, 19 Август 2021 - 15:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.