Топ Новости

Поздрав со сирени за српските пожарникари на ГП Богородица

Сабота, 14 Август 2021

Попладнево конвој на противпожарни возила и помошни возила од единицата за Противпожарна заштита од Србија кои шест дена беа на помош во гаснењето на пожарите кои беснееја на север од островот Евија во Грција, на Егејското море, поминаа на пат кон дома низ Граничниот премин Богородица кај Гевгелија.
Овде тие со победнички сирени ги поздравија сите од преминот Богородица враќајќи се од успешно заршената мисија во гаснењето на пожарите во Грција, а ги имаше на разни страни близу 500 на број.

Возилата затекнати во тој момент на ГП Богородица ги отпоздравија „огнените херои“ од Србија.
Видеото од атмосферата на Богородица го сподели „Секторот за вонредни ситуации при МУП на Србија.

Добредојде на пожарникарите-херои во Србија им посакаа со соодветен церемонијал - водени топови.
Last modified on Сабота, 14 Август 2021 - 21:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.