Топ Новости

Доста е оган и пепел, и очај и страв

Сабота, 07 Август 2021

Ноќва е тешка во Делчевско-пехчевскиот регион, а пресудна за жителите на селата Будинарци, Мачево и Рабово каде беснее пожар веќе цел ден, и на места иако локализиран со промена на правецoт на ветерот продолжува да се потпалува. Од другата страна на планината со борова шума доаѓа пожар од правец на селото Разловци беровско, па селата можат да подпаднат под закана на оган од три правци во форма на потковица.

Тешката ноќ ја опишува жителка од овој огнено загрозен предел:

„Тажно небо над мојот град на крајот на овој тежок ден, тажно и во чад,
Заради сите изгорени дрвја,
Заради сите пеплосани фиданки и треви, јагленосани бубачки и шумска жители,
Заради плачот на старите луѓе по селата што мораат да ги напуштат своите домови живи да не изгорат во нив,
Заради стресот и беспомошноста на безбројте други,
Заради надчовечките напори на пожарникарите и сите вклучени во борбата со големата огнена стихија...
Ако тоа е Господи цената на сите наши гревови, доста е, платено е
Ако тоа е цената на престојната изборна кампања нека е проклета, доста е, платена е,
Смилувај се небо, смилувај се Сонце, и ти Господи, доста е оган и пепел, и очај и страв“, напиша Д. Младеновска на својот фејсбук профил.

Фото: Опожарените терени денеска во Делчевско-пехчевскиот регион

 

Last modified on Сабота, 07 Август 2021 - 02:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.