Топ Новости

Сите униформи заедно сплотени !

Среда, 04 Август 2021

По пеколните слики од вчерашниот пожар во близина на ГП „Богородица“ кога гореше боровата шума зад хотел-казино „Фламинго“, а беше во опасност од опожарување и бензинската пумпа „Шимов“ реакциите на граѓаните од панични, до молбени, но и голем дел критизерски настроени предизвикаа реакции на социјалните мрежи.

Ние го одвојуваме фејсбук постот на гевгеличанецот Ризо Јованов коj Ви го пренесуваме интегрално:

„Значи едноставно неможум да измолчум и крај.

Цел ден вчера и вадин ва слушум како сите сте експерти и како требало пожарите да се менаџираат, на хеликоптерите, авионите и нормално застарените возила за гасење од кои беше потребна секоја капка вода.

НО ОТИ НИКОЈ , АМА НИКОЈ не се обиде да напише нешто за тие луѓе кои се наоѓале таму во тие моменти на хоророт, како им било срцето, кај им летал мозокот ?????

Како сите вработени во сите институции помагале во гасење на пожарот не мислејки дали ќе се повредат или загушат туку човечноста била појака од нив, нив заборавивте секаде да ги спомнете .

Тоа не беше ПОЖАР, тоа беше здив испуштен од ѓаволот мислиш со една единствена мисија да исчисти се' пред себе.

Јас само би клекнал на колена пред луѓето, пожарникарите, вработените мои пријатели и сите кои храбро отидоа да помагаат и би им кажал едно големо БРАВО и дека Господ ќе ги награди за ова херојство.

Браво за тоа што некои со полна ПП опрема гасеа , но некои гасеа и како за на корзо, некои со кофи, сите гасеа и не размислуваа за последици.

Браво за пожарникарите на ПЕ Гевгелија , Армијата , вработените на хотел „ФЛАМИНГО“, „Шимов“, МВР, Макпетрол, хотел „ПРИНЦЕС“ , жителите на с.Богородица и сите други, ако несакајки сум ги заборавил.

Тие треба да ви бидат тема и пример, а не старите камиони кај шо имаше и нови, но тоа друга тема.
!!!! ПОЛИТИКА НА ВОА ПОСТ НЕ !!!!“ - напиша Јованов на својот Фејсбук профил.

Автор: Ризо Јованов

Last modified on Среда, 04 Август 2021 - 19:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.