Топ Новости

Патронот Св.Илија одбележан во Дојран

Вторник, 03 Август 2021

Големиот национален Празник Илиндeн е и патрон на градот Дојран. Можеби не сите од посетителите деновиве во Дојран го знаат тоа, но храмот на овој заштитник на градот, Црквата „Свети Илија“ во Стар Дојран, до доцна во ноќта остана отворен за сите кои го чествуваа празникот.

Гостите на крајбрежјето и понатаму се многубројни. Не е само Илинден. Лето е, а во тек е годишноодморската сезона и традиционалниот избор на домашните и транзитните српски гости за престој во Дојран, за ноќни прошетки покрај крајбрежјето, за вкусување на дојранските специјалитети по бројните ресторани и угостителски објекти како во градот, така и долж крајбрежјето на езерото.

Задоволството денеска за сите посетители на Дојран е двојно, патроно чествување и уживање во новитетите од туристичката понуда на Дојран.Last modified on Вторник, 03 Август 2021 - 00:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

Странци затекнати во Гевгелија протерани од државата

Мигрантската голгота се' уште трае за државјаните од кризните земји, а во

Повеќе

Подметната заклетва во Гевгелискиот Совет

Законска обврска е новоизбраните советници по верификација на мандатот за

Повеќе

Д-р Матх избран за претседател на Совет на општина Гевгелија

Денеска напладне, на првата одржана работна седница на Советот на општина

Повеќе

Конституиран новиот состав на Советот на општина Гевгелија

Со верификација на Уверенијата за избрани членови на совет на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.