Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

МК гордост: Дејан освои Олимписко сребро!

Вторник, 27 Јули 2021

Македонија од денес има нова спортска икона, нов олимпиeц со кого се гордее.

Дејан Георгиевски освои сребро во теквандо, а неговиот тренер Дарко Костовски на целокупната македонска јавност ѝ порача – радувај се Македонијо, се гледаме на плоштад!

Во 2017 година Дејан го освои првиот златен сениорски медал во олимписки спорт откако Македонија е независна држава. Има сребро од Европско првенство, сребро од Медитерански игри, две бронзи од Европско првенство У21 и едно сребро од Клупското европско првенство.

Тој денеска на Олимписките игри во Токио имаше четири борби, во еден ден однесе три победи, против претставникот на Куба со резултат (11:8), против претставник на CIV (9:4), против претставникот на Кореа (12:6). Во финалето се бореше со светскиот првак во теквандо, во категорија до 80 кг мажи и освои второ место.

22-годишниот Георгиевски во наредните неколку дена ќе се врати во нашата земја и сигурно го очекува топол дочек за најсјајниот медал во нашата историја по осамостојувањетo.

Првите честитки ги доби од претседателот Пендаровски.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.