Топ Новости

Црвена месечина во Дојран

Недела, 25 Јули 2021

Веќе две вечери по ред дојранчани се сведоци на реткиот феномен „Црвена месечина“.
Глетката е дотолку попривлечна поради отсјајот во езерото со иста таква црвена боја, а некои објективи ја регистрираа и како црвено-портокалово. Во секој случај ретка прилика за посетителите на Дојранското езеро и редок ноќен пејсаж за прошетка покрај езерото.
Месечината изгрева околу 21:55 часот, а заоѓа во 08:10 часот следниот ден.

Земјината придружничка веќе два дена е полна месечина и претставува предизвик со својата убавина за страсните фотографи, а со својот црвен сјај и за аматерски снимки на воодушенените сведоци

Фото: од верните дојранчани

 

Last modified on Понеделник, 26 Јули 2021 - 01:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.