Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Недела, 25 Јули 2021

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа каде и самиот бил на разладување со семејството, лицето Сашко Николов кој е инаку актуелен градоначалник на Штип, а по професија лекар, доктор, спасил жена давеник која пропаднала во вода. Откако ја извадил од водата Сашко Николов на брегот започнал брза реанимација и ја спасил жената од давење.
Била повикана брза помош по шо жената била однесена во Штипската Болница.
Присутните на плажата од благодарност за спасувачкиот чин и што целиот настан завршил среќно по жената почнале да ракоплескаат, на што Николов им порачал дека: „не треба да ракоплескаат туку да дадат поддршка за фамилијата на жената.“

Ова е доказ дека хипократовата заклетва лекарите си ја носат во себе, без разлика каде ќе се најдат, во каква ситуација, или на која било функција во животот.
Еве го интегралниот пост кој се жири на социјалните мрежи.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.