Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Македонскиот тенисер Калин со две победи на Европското првенство

Среда, 21 Јули 2021

Нови убави вести од Европското првенство во тенис, за играчи до 18 години...
Нашиот најталентиран тенисер, 17-годишниот Калин Ивановски, се пласираше меѓу најдобрите 16 млади тенисери во Европа, на Европското јуниорско индивидуално првенство што се одржува во Плзен -Чешка и Москва, во Русија.
По вчерашната победа против српскиот репрезентативец Стефан Поповиќ, денес победа во два сета и против германскиот тенисер Oliver Olsson (6-4 ; 6-4).

За пласман во четврфиналето и осумте најдобри, Калин утре ќе игра против Бугаринот Пјотр Нестеров. Бугарскиот тенисер е подобро рангиран од нашиот Калин Ивановски, но сепак предидувањата се дека ќе се се води тешка и неизвесна битка.
ДА навиваме за уште една победа на младиот македонски тенисер Калин!.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.