Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Стартуваше „КМФ турнирот 2021“ во Миравци

Вторник, 20 Јули 2021

Синоќа, (понеделник, 19 јули), на терените во Миравци се вклучија рефлекторите за почеток на вториот турнир во мал фудбал „КМФ Миравци“ - 2021. После свеченото отварање во 22 часот први на теренот истрчаа екипи од Миравци (2), од Јосифово,  и Гевгелија.
Резултати од првата натпреварувачка вечер на „КМФ Миравци“ 2021 се:
„Бачило“ Миравци - Кафе бар „Проект“ Јосифово 1:4
Кафе „Париз“ Миравци - Фризeрски салон „Кинг“ Гевгелија 0:11

Во саботата беше извршено ждребувањето на екипите за турнирот во мал фудбал „КМФ Миравци“ - 2021, за кое учество пријавија 24 екипи во сениорски ранг. Организаторот остави дополнителни 24 часа за финализирање на пријавите за јуниорските екипи во мал фудбал кои ќе бидат дел од натпреварувачката програма на турнирот. Досега се пријавени 12 јуниорски екипи. Организаторот ги смета за валидни пријавите за јуниорски екипни состави .доставени од возрасно лице, претставник (спонзор на екипата). „Секое пријавување од малолетни лица ќе го важиме за нелегитимно“, велат надлежните на турнирот.

За категоријата  „јунинри“ предвидени се екипи од генерациите: 2005-2006; генерација 2007-2008, генерација 2009-2010. Најмладите учесници на фудбалска екипа се на возраст од  2011 -2012, за што од КМФ турнирот очекуваат уште пријава за еден таков генерациски тим за да може да се реализира фудбалски натпревар. од оваа возраст на најмлади фудбалери.

Неколкудневната фудбалска треска во Миравци ќе заврши со прогласување на победниците за кое веќе е обезбеден награден фонд од 210.000 денари, а ќе бидат доделени 100.000 денари за Прво место, 60.000 денари за освоено Второ место, 40.000 денари за Трето место и 10.000 денари за Четврто место.

- „По една година пауза од пандемијата, теренот на кој израснаа многу деца повторно ги вклучува рефлекторите. Она што нам ни е од особено значање е да го вратиме животот на игралиштето, а останатото ќе си дојде самото по себе“ изјавуваат организатрите на турнирот горди на фактот што од фудбалските терени на Миравци и од локалниот турнир „ТИХО“, па и овој турнир се калеше и нашиот репрезентативец во националниот фудбалски дрес Тихомир Костадинов.

 

Last modified on Среда, 21 Јули 2021 - 04:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.