Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Книгата и шницлата

Понеделник, 19 Јули 2021

Отвораш фејсбук, а тоа ти е исто како да си седнал крај шведска маса. Галерија од фотоси од славја. Те зашеметува мирисот на разноразни месни специјалитети - кој од кој пораскошен, поопоен. Мазници, пити, сарми, кременадли, бифтеци, бечки шницли, какви што австријците одамна не виделе. Не мора да ги вкусиш, а веќе триглицеридите скокаат во височина како споулавени. И се прашуваш, да не случајно си заталкал во некоја друга точка на оваа планета. Да речеме како во Аргентина, каде шницлата од прериско теле е со големина на дланката на Марко Крале, тежи најмалку една ока, а може да се користи и како убојно средство доколку го погледаш накриво гаучо - келнерот.

И сама се наметнува дилемата - зарем со вакви трпези, пораскошни дури и од онаа на „тајната вечера“ може да сме најсиромашната земја на Стариот континент. А секој напишан ред ни' е плачење, лелекање. Се изнавикавме „долу влада“. Министрите ги исподавивме во плукање. Пратениците ни' се на интензивна со неизлечиви душевни болки од нашите пцости. Пендаровски и Заев се приклучени на апарати за кислородна поддршка. Секако, кога ние, непризнателни типови, нашата поддршка безрезервно не им ја даваме.

Во некои други светови, жителите немаат изгледа што да јадат, па се фатиле за книги. Се замајуваат и залажуваат со читање дури и на петпарачките дела на нобеловци, на разноразни филозофи од Антиката до денес. Неинвентивни суштества. Кога нема што да јадат, нека читаат. Нека го отворат нашиот фејсбук, нека ѕирнат на славеничките трпези па да се осведочат што е сиромаштија по балкански. Поточно, по македонски. За секој личен или семеен јубилеј - најмалку за една глава ни' се намалува сточниот фонд. Не дај Боже, ама, како сме тргнале, наскоро ќе остане по ливадите ние да пасеме.

Автор: Бошко Нацевски- новинар (фејсбук статус).

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.