Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Драматична победа на Хамилтон на Формула 1

Недела, 18 Јули 2021

- „Не дозволив ништо да ми застане на патот“ изјави победникот на Формула 1, Луис Хамилтон после денеска освоената трка на Британскиот Гран при.

Луис Хамилтон по осми пат во кариерата победи на домашното гран-при во Формула 1, откако денеска ја преживеа стартната драма на Силверстоун и на крајот славеше пред домашната публика која беше навистина еуфорична на крајот.

Актуелниот светски првак беше казнет со десет секунди поради инцидентот кој го предизвика со Макс Ферстапен уште во првиот круг, сценарио кое на крајот беше одлучувачко за конечниот исход на трката.

Макс Ферстапен излета од патеката во ситуација кога доби допир во задното тркало, додека Хамилтон остана на патеката и на крајот стигна до победата и покрај казната од 10 секунди која мораше да ја одработи во боксот.

Британецот доби многу критики за валканото возење на домашната трка, но тој по победата истакна дека Ферстапен не му оставил доволно простор на свиокот на кој настана инцидентот.

– Секогаш се обидувам да бидам умрен во секој напад кој го имам на патеката, особено кога станува збор за Макс кој е многу агресивен возач. Денеска бев крај него и тој не ми остави доволно простор на патеката и затоа дојде до судир.

– Нема да кажам дали се согласувам со казната која ја добив или не, но тоа беше дополнителен мотив да продолжам да работам денеска. Не дозволив ништо да ми застане на патот и затоа победивме. Навистина сум пресреќен, ова беше физички тешка трка. Посебно сум горд што победив дома, ова е најдобрата публика во Формула 1, никаде нема ваква толпа навивачи, – изјави Хамилтон.

Last modified on Недела, 18 Јули 2021 - 21:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.