Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Италија е шампионот од EURO 2020 и по вторпат е на европскиот трон!

Понеделник, 12 Јули 2021

Репрезентацијата на Италија се искачи на континенталниот трон, откако во финалето на Европското првенство ја победи Англија по пенали со 3-2 (1-1).
Италија е новиот европски шампион откако „аѕурите“ во супердраматично финале го совлада домаќинот Англија на „Вембли“, по подобро изведување на пенали. Херој на финалето беше Донарума, кој ги одбрани последните два пенали на Санчо и на Сака, за огромна италијанска радост откако по 120 минути игра резултатот гласеше 1-1.

Англичаните имаа почеток од соништата, откако веќе во втората минута стигнаа до водство. Трипие нафрли од десната страна кон вториот дирек, каде Шо одлично се снајде и со прецизен волеј-удар го матираше Донарума, за најбрз гол на финалните натпревари на европските шампионати. Раното водство им овозможи на Англичаните да го контролираат темпото на натпреварот, умешно затворајќи ги приодите кон сопствениот гол.

Пресметката на „Вембли“ имаше различни периоди, домаќинот рано поведе, а Бонучи ги врати „Аѕурите“ во игра. Иако дуелот можеше да биде решен порано, не беа искористени шансите па по подобро изведување казнени удари Италија втор пат стана европски првак.

Белоти е првиот што потклекна под притисокот, откако Пикфорд го запре неговиот удар во втората серија. Рашфорд, кој влезе во игра во 119. минута токму за овој пенал-рулет потфрли шутирајќи во дирекот во третата серија, која заврши со израмнети 2-2. Четвртата серија донесе реализација на Бернардески, па промашување на Санчо, но кога се очекуваше печат на титулата од Жоргињо, Пикфорд го одбрани неговиот удар во петтата серија. „Вембли“ замолкна во петтата серија, Сака беше третиот Англичанец во низа што не успеа да го совлада Донарума, за шампионски трофеј за Италија.

Англија првпат игра финале на Европско првенство, а веќе 55 години чека на голем трофеј, уште од мундијалската круна на СП 1966, кој е единствен трофеј во витрините на „трите лава“. Од друга страна, Италија игра ново финале по 2012 година, но иако е четирикратен светски првак, прв и последен пат освоила европска круна пред 53 години, во далечната 1968 година.

Last modified on Понеделник, 12 Јули 2021 - 00:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.