Вселенскиот турзам стана реалност - американскиот милијардер Бренсон е првиот приватен астронаут

Недела, 11 Јули 2021

Mилијардерот Ричард Бренсон ќе биде меѓу шестте патниците на пробниот лет во вселената што ќе го изврши неговата компанија „Вирџин галактик“ . Летот ќе се реализира во 15 часот по средноевропско време.

Компанијата изјави дека преносот во живо (на линкот https://www.virgingalactic.com/) ќе започне во 7 часот по локално време, што е во 15 часот по средноевропско време, пренесуваат американските медиуми.

Бренсон сака да го оцени искуството за идните клиенти, што се очекува од 2022 година. Околу 600 луѓе веќе купиле билети во опсег од 200 000 до 250 000 долари.

Покрај двајцата пилоти и Бренсон во авионот ќе бидат и Даме Мекеј и Мекл Масучи, главниот астронаут на компанијата Бет Мозес, водечкиот инженер за операции Колин Бенет и шефот на истражувањето Вирџин Галактик Сириша Бандла. Еве ги:

Двајца милијардери веќе биле во вселената, но со руска државна компанија, Унгаро-американецот Чарлс Шимони (2007) и Канаѓанецот Гај Лалиберте (2009), еден од основачите на Cirque du Soleil, помина неколку дена на меѓународниот простор Станица.

Експериментот на Бренсон треба да трае 90 минути и да изгледа вака:

Ракетата ќе полета од наменскиот комерцијален космодром „Спејс Порт Америка“, во американската сојузна држава Њу Мексико.Носачот-авион ќе полета од пистата и ќе го лансира леталото „VSH Unity“ на надморска височина од 15 километри, а двајца пилоти ќе ги запалат ракетните мотори што ќе го однесат леталото над 80 километри надморска височина, што САД ја сметаат за граница на вселената.

На највисоката точка, патниците ќе ги ослободат безбедносните ремени за да се вивнат во бестежинска состојба неколку минути

Тогаш бродот планира да се врати на пистата во основата од која замина.

На 20 јули уште еден милијардер Џеф Безос ќе го лансира своето летало во вселената. „Blue Origin“ ќе биде лансиран на годишнината од првото слетување на Месечината во 1969 година. Ракетата „Роки Шепард“ е именувана по Алан Шепард, првиот Американец во вселената..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кампања по повод Недела на борба против гладта

Од 16 – 22 октомври трае неделата на борбата против гладта која што ја

Повеќе

Гевгелија оди на втор изборен круг за градоначалник

Со немање мнозинство освоени гласови (50% + 1 глас) од ниту еден од 5-темина

Повеќе

Шапов во Богданци обезбеди победа во првиот изборен круг

Со освоени 2.128 гласови од вкупно 6.633 гласачи запишани во избирачкиот список

Повеќе

Ангов во Дојран, Костадинов во Валандово, прогласија победа

Првите победи на Локалните избори 2021 за градоначалник на два часа после

Повеќе

Во Гевгелија до 15 ч. гласале 40,11% од електортот

Гевгелија го надмина законскиот цензус од 1/3 излезност, според Изборната

Повеќе

Излезност на југот од РМ поголема од државнот просек

Изборниот гласачки ден за Локалните избори 2021 се одвива без проблеми на југот

Повеќе

Во Гевгелија денеска гласаа 195 лица со право на глас

Еден ден пред официјалниот старт на гласачкиот процес во Македонија, за

Повеќе

„Жито пром“ од Гевгелија на саем за храна во Германија

Производната компанија „Жито пром“ од Гевгелија учествуваше на најголемиот саем

Повеќе

Втор ден поплави во Грција, пронајдена и првата жртва

Невремето „Балос“, што веќе втор ден создава проблеми во повеќе делови во

Повеќе

Миравци ќе добие ветерен парк за производство на еколошка енергија

Турската компанија „Калтун енерџи“ ДОО Скопје која е инвеститор на ветерниот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.