Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Вселенскиот турзам стана реалност - американскиот милијардер Бренсон е првиот приватен астронаут

Недела, 11 Јули 2021

Mилијардерот Ричард Бренсон ќе биде меѓу шестте патниците на пробниот лет во вселената што ќе го изврши неговата компанија „Вирџин галактик“ . Летот ќе се реализира во 15 часот по средноевропско време.

Компанијата изјави дека преносот во живо (на линкот https://www.virgingalactic.com/) ќе започне во 7 часот по локално време, што е во 15 часот по средноевропско време, пренесуваат американските медиуми.

Бренсон сака да го оцени искуството за идните клиенти, што се очекува од 2022 година. Околу 600 луѓе веќе купиле билети во опсег од 200 000 до 250 000 долари.

Покрај двајцата пилоти и Бренсон во авионот ќе бидат и Даме Мекеј и Мекл Масучи, главниот астронаут на компанијата Бет Мозес, водечкиот инженер за операции Колин Бенет и шефот на истражувањето Вирџин Галактик Сириша Бандла. Еве ги:

Двајца милијардери веќе биле во вселената, но со руска државна компанија, Унгаро-американецот Чарлс Шимони (2007) и Канаѓанецот Гај Лалиберте (2009), еден од основачите на Cirque du Soleil, помина неколку дена на меѓународниот простор Станица.

Експериментот на Бренсон треба да трае 90 минути и да изгледа вака:

Ракетата ќе полета од наменскиот комерцијален космодром „Спејс Порт Америка“, во американската сојузна држава Њу Мексико.Носачот-авион ќе полета од пистата и ќе го лансира леталото „VSH Unity“ на надморска височина од 15 километри, а двајца пилоти ќе ги запалат ракетните мотори што ќе го однесат леталото над 80 километри надморска височина, што САД ја сметаат за граница на вселената.

На највисоката точка, патниците ќе ги ослободат безбедносните ремени за да се вивнат во бестежинска состојба неколку минути

Тогаш бродот планира да се врати на пистата во основата од која замина.

На 20 јули уште еден милијардер Џеф Безос ќе го лансира своето летало во вселената. „Blue Origin“ ќе биде лансиран на годишнината од првото слетување на Месечината во 1969 година. Ракетата „Роки Шепард“ е именувана по Алан Шепард, првиот Американец во вселената..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.