Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Плескавици од модри патлиџани и печурки

Вторник, 06 Јули 2021

Сезонската понуда на медитерански плодови го прави изборот на семејната трпеза богат со вкусови и нови можности. Ви предлагаме да ги испробате модрите патлиџани како состојка за подготовка на вкусни вегетаријански плескавици.

Модрите патлиџани се многу добар извор на диетални влакна. Тие се идеални за регулирање на телесната тежина, бидејќи нè одржуваат сити подолго време!
Овој медитерански плод може да биде избор за подготовка на вашиот оброк со тоа што ќе ви одзеде време од само 45 минути.

Ова се потребните Состојкиза подготовка на медитеранските ќофтиња со модри патлиџани:

- 3 модри патлиџани
- 6 сецкани шампињони
- 3 рендани чешниња лук
- 2 лажици семе од сусам
- 4 лажици брашно
- 1 лажица мелено семе од лен
- 2 лажици сецкан копар
- 1 лажичка мајчина душица
- 1/2 лажиче ким
- сол
- пипер
- масло за пржење

Подготовка:
Измијте ги патлиџаните и излупете ги. Исецкајте ги и измешајте со печурките. Загрејте 2 лажички масло во тава и додадете модри патлиџани, печурки, лук, зачини и билки. Покријте и оставете да се динстат во своите сокови мешајќи повремено, околу 7 минути. Извадете го капакот и продолжете да готвите уште 5 минути.

Извадете ги состојките од тавата и префрлете ги во голема чинија. Додадете ги преостанатите состојки, измешајте добро и измешајте малку со лажица, а ако сакате хомогена смеса може да употребите и рачен миксер.

Обликувајте ги плескавиците со рацете и печете ги од 2 до 3 минути на секоја страна.

Можете да послужите со пире, со парче сирење, или павлака.

Добар апетит.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.