Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

„Симултан Бакнеж“ - нов албум на „Фолтин“

Четврток, 01 Јули 2021

Изминатиот период пандемијата ги оддалечи музичарите од сценските настапи, но не можеше да им ја одземе креацијата. Не по нивна вина, одделени од настапите и публиката, членовите на групата „Фолтин“ не седеа мирно во ова време-невреме. Тие денеска во МКЦ го промовираа својот нов миниалбум под наслов „Симултан Бакнеж“.

Албумот содржи четири песни снимени во Студио АЛШАР - Скопје, во декември 2020, а денеска напладне беа промовирани, со следниот наслов и редослед:
1. Симултан бакнеж
2.Недопрена
3. Кој може да расипе еден ваков ден
4. Сенки

Како и досега и овој пат не изостана одлично смислениот графички дизајн на омотот, а како автор се потпишува: Ѓорче Ставревски.

Во склоп на презентацијата на новото ЕП беше и промоцијата на видеоспот за песната „Кој може да расипе еден ваков ден“, во режија на Милена Виитман. Директор на фотографија е Мајкл Ривас, а актери се Рио Раш и Ниша Вирмани. Видеозаписот е снимен во Берлин. Издавач на албумот е ОХО Продукција.

Очекувајќи ги на сценскиот подиум еве уште една од новите наслови на „Фолтин“:

„Фолтин“ е еден од најактивните бендови во Македонија и „Симултан бакнеж“ е негово 13. студиско издание..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.