Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Понеделник, 21 Јуни 2021

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна денеска, односно утрово во 5 часот и 32 минути, а во исто време започна и зимата на јужната хемисфера.

На денот на почетокот на летото ноќта е најкратка, а денот е најдолг и ќе трае 16 часа и 28 минути.

Летото на северната хемисфера започнува во моментот кога насоката на северниот дел на Земјината оска е најблиску до Сонцето, а на тој ден висината на Сонцето на пладне е најголема во текот на годината.

Интересно е што следните две години (2022 и 2023) летото ќе започнува исто така на 21 јуни, а во 2024 година ова годишн време ќе настапи на 20 јуни.

Температурата денеска во Гевгелија ќе достигне до 35-от степен од Целзиусовата скала, со слабо струење на воздухот од 1,5 m/sek и УВ индекс од 8,4. Температурата ќе расте следните денови од неделата и ќе достигне 39 утре, 41 во среда до 42-от степен во четврток и петок, сабота до 41-от стпен. Неделата и следниот понеделник ќе спадне на 38-ца, а следниот вторник и среда пак не очекува дружење со сончевите зраци кои ќе донесат по 42 степени дневна температура.

Денес сонцето во Гевгелија изгреа во 04:57 часот, а ќе зајде во 20:05 часот. Денот ќе трае 908 минути.

Подгответе се за летниот прв топлотен бран над Гевгелија!Last modified on Понеделник, 21 Јуни 2021 - 14:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.