Топ Новости

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Среда, 16 Јуни 2021

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на с.Николич, општина Дојран, неговите другари и сограѓани се нафатија да организираат турнир во мал фудбал.
Почетокот на турнирот е закажан за 26.06.2021 година, денот кога се навршуваат 40 денови од трагичната смрт на ова младо момче, имењак на своето село.

Нема помени - само спомени.

Наместо црковни церемонии неговите клубски другари од ФК „Џокер“ од с.Фурка, каде играше Бранко и ФК „Дојранско езеро“ Нов Дојран, на спортски начин газејки и трчајки по фудбалската топка сакат да си споменат за секоја игра на фудбалските терени поминати со Бранко.

Така, во негова чест ќе се организира мал турнир во мал фудбал. Веќе се пријавени осум екипи колку што дозволуват условите за организирање настани на отворено согласно пандемијата и важечките мерки. Организаторите најавуваат дека следната година, на годишнината од смртта на Бранко Николич турнирот ќе се официјализира со тоа што годинашниот Традицонален турнир во мал фудбал "Николичка Младина" ќе биде преименуван во Меморијален турнир во мал фудбал "Бранко Николич".

Златно дете, златно другарство, златни спомени споделуваат николчани и дојранчани со ова младо момче кое ги сплоти сите во жалоста и ги собра сите на терените да играат фудбал во чест и спомен за Бранко.

Бранко на 19 јули ќе славеше 26-ти роденден. Завршил Средно училиште во „Никола Карев“ Струмица, жител на Николиќ, населено место во општина Дојран. Беше вработен во „B-R Transport“ од 18 март 2015 до кобниот и трагичен ден 18 мај кога се случи несреќата. Беше ведар и друштвен лик, сакан од својата средина, сокласниците поранешни, соработниците сегашни, сограѓаните. Николиќ и Дојран тагуваа за Бранко со дводневна жалост (19 и 20 мај) прогласена со одлука на Советот на општина Дојран.

Сега ќе тагуваат во срцата, а со фудбалска игра ќе си споменуваат за убавите моменти поминати во живото со него.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.