Топ Новости

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Понеделник, 14 Јуни 2021

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата за заразни болести е донесена одлука за олеснување на најмалку три анти-ковид мерки. Одлуката ќе биде доставена на разгледување и усвојување од Главниот кризен штаб во државата, со важност да стапат на сила од среда 16 јуни. Ова се предлог одлуките донесени од КЗЗ:

- Да се укине целосно полициски час. Епидемиолошката состојба е стабилна, вчера немаше ниту еден смртен случај во државата по изминати 10 месеци од есенско-зимскиот поврзан со пролетниот корона бран. Ваквиот корона пад на новозаболени и активни го дозоволува ова, велат од МЗ.

- Да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави.

- Да се дозволи организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено, со капацитет до максимум 50% од објектот и не повеќе од 1.000 лица.

 

Last modified on Понеделник, 14 Јуни 2021 - 11:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.