Топ Новости

Ноле го елиминира Надал од Ролан Гарос

Петок, 11 Јуни 2021

Во неверојатно жестока игра на полуфиналната средба помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал која траеше над 4 часа српскиот тенисер и светски рекет број 1 се избори за победа од 3:1 во сетови со што го елиминира шпанецот на патот од својата 21 грен слем титула. (3:5; 6:3; 7:6; 6:2).

Новак Djоковиќ - Рафаел Надал во Полуфинале на Францускиот опен 2021, ја задоволија публиката да остане на трибините и да го следи мечот и покрај настапот на полицискиот час. За тенискиот меч кој личеше на финален дуел меѓу вечните ривали публиката доби привилегија да го проследи целиот тек на вечерашниот меч.

Легендарните играчи се среќаваат по 14-ти пат на „Ролан Гарос“, со тоа што Србинот лицитираше да стане првиот играч во модерната ера кој победи на секој слем најмалку двапати.

- „Се подготвив најдобро што можам за средбата со Надал“ - изјави задоволниот Ѓоковиќ после мечот каде го декласираше шпанскиот тенисер на земјената подлога во Париз што е негов омилен терен, заминувајќи на заслужен одмор пред финалната средба на Роланд Гарос 2021.

Ова е едно од најголемите ривалства на сите времиња во спортот, со тоа што Новак Ѓоковиќ имаше мала предност во целина, водејќи со 29-28 во глава-до-глава.

Ова е реакцијата на Ноле во моментот на победата - „Да ве слушнам сега, аплауз!“

„Ноле ТИТАНИУМ“ - напишаа организаторите на турнирот Роланд Гарос:
Last modified on Петок, 11 Јуни 2021 - 23:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.