Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Сертификат за КОВИД-19 вакцинација

Четврток, 10 Јуни 2021

Системот за информирање за состојбата со коронавирусот во земјата „Коронавирус МК“ информира за достапноста на Сертификатите за Ковид вакцинација за граѓаните кои ја примиле и втората доза вакцина против ковид-19.

Освен матичните лекари кои се задолжени да ги издаваат Сертификатите за вакцинација, ситемот vakcinacija.mk тоа го прави достапно за граѓаните, во електронска форма, на следниот начин:

Чекори за превземање на Сертификат за КОВИД-19 вакцинација:
- Отворете ја веб-страната www.vakcinacija.mk;
- Во горниот десен агол кликнете на копчето - Најава со ЕМБГ;
- Внесете го Вашиот матичен број;
- Откако ќе се најавите, од прикажаните опции, одберете - Преземи сертификат.

Од тука може да го печатите или да го зачувате во електронска верзија.

Напомена: За да Ви биде достапен сертификатот треба да ја имате примено и втората доза на вакцина.

 

Last modified on Четврток, 10 Јуни 2021 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

IN MEMORIAM - Почина Пејчо Илиев

Пејчо Илиев, долгогодишен гевгелиски бизнисмем почина ненадејно од срцев удар.

Повеќе

Пронајден хероин во Гевгелија, пeтмина приведени

Полициски службеници од Гевгелија и Струмица денес (22 септмври), по претходно

Повеќе

Пожар во локомотива на Македонски железници

Второ опожарување на железничка локомотива годинава.
Денеска наутро (21.09.2021

Повеќе

Септемвриско лето во Дојран

Езерската убавина на Дојранскиот јужен бисер, уште во првите мугри, со својата

Повеќе

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.