Топ Новости

Сертификат за КОВИД-19 вакцинација

Четврток, 10 Јуни 2021

Системот за информирање за состојбата со коронавирусот во земјата „Коронавирус МК“ информира за достапноста на Сертификатите за Ковид вакцинација за граѓаните кои ја примиле и втората доза вакцина против ковид-19.

Освен матичните лекари кои се задолжени да ги издаваат Сертификатите за вакцинација, ситемот vakcinacija.mk тоа го прави достапно за граѓаните, во електронска форма, на следниот начин:

Чекори за превземање на Сертификат за КОВИД-19 вакцинација:
- Отворете ја веб-страната www.vakcinacija.mk;
- Во горниот десен агол кликнете на копчето - Најава со ЕМБГ;
- Внесете го Вашиот матичен број;
- Откако ќе се најавите, од прикажаните опции, одберете - Преземи сертификат.

Од тука може да го печатите или да го зачувате во електронска верзија.

Напомена: За да Ви биде достапен сертификатот треба да ја имате примено и втората доза на вакцина.

 

Last modified on Четврток, 10 Јуни 2021 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

Јанева ќе бара одлагање на затворската казна

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР

Повеќе

Зголемени стипендиите за студентите

Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки

Повеќе

Апелација потврди: 9 години затвор за Боки, 7 за Јанева

Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.